С.Қожамқұлов атындағы, Торғай облыстық қазақ  музыкалық драма театры деген ат аумен 1972 ж. бұрынғы Торғай облысының орталығы Арқалық қаласында құрылды. Оның іргетасын Мәскеудің Щепкин атындағы жоғарғы театр училищесін бітірген 17 жас түлек қалады.  Театр шымылдығы 1972 жылы желтоқсан айында М.Әуезовтың «Айман-Шолпан» комедиясымен ашылды. 1981 жылы театрға С.Қожамқұлов есімі берілді. 1988 жылы  Торғай облысының тарауына байланысты театр Жезқазған қаласына қоныс аударды. Бүгінгі таңда Жезқазған театры  ұлттық өнердің мерейін асқақтатып, өз өнерімен ізденістің жемісті жолында ертеңгі шығар биігіне нық сеніммен басып барады.

Дереккөз:  Жезқазған.Энциклопедиялық анықтама.-   Алматы, Эверо,2001.-227- 228 бет.

teatr